piątek, 18 kwietnia 2014

EX13 - Skąd zdobyć starsze gierki

Dzisiaj będzie dość niecodzienny poradnik, gdyż poruszy on kwestie zdobywania wielu gier, które zostały opisane na łamach tego bloga, albowiem, jak się okazuje, sporo ludzi wyszukuje ich w zupełnie nieodpowiednich miejscach, a później niepotrzebnie stresuje się, ze względu na otrzymanie niedziałającej, czy nawet zasyfionej jakimś starym wirusem, wersji.

Cóż, takie życie, moi państwo. Stare gierki mają to do tego, że zostają wrzucane do otchłani internetu albo niedziałające, albo spartolone przez nieudolnych crackerów, albo w wersjach rip (czyli z wyciętymi wstawkami video, muzyką itd.) Naturalnie tego nie chcemy, gdyż naszym priorytetem jest zagranie w kompletną wersję danego klasyka. Tylko gdzie takich szukać? Zaraz się dowiesz. Lista zostanie podzielona zarówno na źródła w pełni legalne, nie do końca legalne, oraz, erm, 'mało' legalne, w zależności od tego jakie jest twoje stanowisko względem piractwa i czy wolisz tylko ściągniętą gierkę na dysku, czy może w ogóle oryginał w big boxie. Skupię się przede wszystkim na najlepszych i najbardziej 'zaufanych źródłach', gdyż wiadomo, że mógłbym tutaj klepać cały dzień i wrzucić fąfaście dziapół linków, ale nie to jest w zamierzeniach tego tutoriala.Źródła legalne:

Allegro / Ebay / Amazon - tak, tak, standardowo od nich wręcz należy zacząć. :) Dobry szperacz może tutaj wyniuchać naprawdę epickie okazje - fakt, nie każdy sprzedający daje sobie w kaszę dmuchać, i wie jak wycenić klasyki (niektóre komplety osiągają tak zawrotne ceny, że aż są droższe niż ich premierowe wydania!), ale czasami trafi się jakaś perełka. Ja np. zdobyłem komplety, w big boxach, BioForge'a i Tachyon: The Fringe, za odpowiednio 39 i 49 zł. Podobnie się sprawa ma z Ebay'em/Amazonem, ale tam pamiętajcie, żeby uwzględnić kosz przesyłki!

Steam / GOG.com - o ile sklepik Steamowy wspominam tylko z obowiązku, jako że tam bardziej znajdziemy wszelakiej maści remake'i HD i nie-HD (ale trafiają się i istne klasyki, jak np. Commander Keen pack czy Wizardry VII), tak Good Old Games (GOG) zasługuje na o wiele bardziej rozbudowane zdanie. Całe mnóstwo klasycznych gier, zarówno DOSowych jak i Windowsowych, z gwarancją działania na nowoczesnych systemach (i to od razu w prekonfigurowanych środowiskach, tak że użytkownik nie musi się o nic martwić), a wszystko to za nie więcej niż ok. 24 zł (7,99$) za grę, przy czym średnio produkt kosztuje 3,99$. Cud, miód i maliny, zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę fakt, że nie ma tam żadnego DRMu.


Źródła nie do końca legalne:
(co niektóre gry wrzucone tam nie mają statusu 'abandonware', więc teoretycznie nielegalnym jest ich ściągnięcie)

Abandonia / My Abandonware - dwa naprawdę potężne archiwa starych gier, zwłaszcza dla systemu MS-DOS, posiadające setki najróżniejszych tytułów, pogrupowanych wedle kategorii. Plusem dla Abandonii dodatkowo jest fakt, że istnieje jej polska wersja, zaś przy każdej grze do ściągnięcia przeczytać możemy jej mini-recenzję, aby dowiedzieć się czego po niej się spodziewać. Byłoby niezwykle epicko, gdyby nie fakt, że 80% gier pochodzących z tych archiwów to niestety ripy (wiadomo, aby zaoszczędzić miejsce na serwerze), ale przynajmniej działające ripy.

Old Games - stronka, wybijająca się ponad większość site'ów z abandonwarem, głównie pod względem zamieszczanych gier - tu z kolei w większości możemy znaleźć pełne wersje (archiwum lub zrzut obrazu *.iso) starych gier, zarówno pod DOSa, jak i Windowsa! Niestety, takie dobrodziejstwo nie jest za darmo - aby uzyskać nielimitowany dostęp do archiwum na 24 godziny, należy uiścić opłatę w wysokości 6 dolarów (lub też wykupić przepustkę miesięczną za 9 dolarów). Biorąc pod uwagę ilość gier, jak i fakt, że większość to kompletne wersje, to akurat nie aż tak drogo.


Źródła mało legalne
(zobaczycie dlaczego)

The Pirate Bay - co mogę powiedzieć, co już nie zostało powiedziane wiele razy. Jak dla mnie najlepszy tracker torrentowy, posiadający najbezpieczniejszy i najczystszy stuff, głównie z powodu sporej bazy użytkowników, jak i ich ocen i komentarzy przy poszczególnych torrentach. Bardzo często można tutaj znaleźć pełnopłytowe obrazy tych starszych i rzadszych gier, pochodzących z prywatnych kolekcji, a których bardzo ciężko jest znaleźć gdziekolwiek indziej. 

Emuparadise - do pewnego czasu była to po prostu strona z ROMami i obrazami płyt na konsole, przeznaczona dla fanów emulacji. Jednak od pewnego czasu także znalazło się i miejsce na klasyki komputerowe - znaleźć tu można zarówno ripy jak i pełnopłytowe wersje.

Forum Snesorama.us - najlepszy rodzynek zostawiony na koniec. To rozbudowane forum, z wieloma kategoriami (zarówno konsole jak i pecet), gdzie ludzie sami wrzucają obrazy płyt lub archiwa gier ze swojej kolekcji na strony hostujące pliki i dzielą się nimi z innymi. Niestety minusem jest fakt, że wszystko jest podzielone na części i wrzucone na darmowe strony hostingujące, co sprawia utrudnienia przez czas ściągania czy usunięte linki. Jednak tutaj można znaleźć naprawdę unikatowe rzeczy, głównie przez różnorodność użytkowników forów, oraz fakt, że można poprosić o upload konkretnej rzeczy w Request Forum. Co do klasyków kompowych jest jedna zasada - wrzucać można jeno gry wydane przed rokiem 2007. Jeżeli wytężycie swoje gałki oczne, to zobaczycie, że i ja nieco się tam swojego czasu udzielałem. ;)

2 komentarze:

  1. Ja bym proponował jeszcze jedno źródło - Kurasiu stawia serwer FTP. Wszystko w jednym miejscu by było ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. GOG'a akurat znałam - dzięki niemu mogłam znowu zagrać w koffaną serię Fallout (I, II i Tactis), oraz dać bratu na urodziny I Have No Mouth And I Must Scream (mnie nie pytaj, czemu taki tytuł, po prostu chciał :B). Z Steam'a natomiast (również z okazji urodzin) zakupiłam mu paczkę z serii Oddworlds. Radocha brata, którego trudno zadowolić - bezcenna.
    A w ogóle najlepsza baza starych gier to nasza półka z płytami i bigboxami, bo nigdy w życiu nie wyrzuciliśmy żadnej kupionej gry. Niech żyje chomiciarstwo \(o3o)/.
    (PS. A w ogóle to wieki temu zapytałam o uzupełnienie pewnej części linku do ściągnięcia do pewnej starej gierki~~ Pamiętaju? :'3)

    OdpowiedzUsuń

Komentarze, sugestie, przemyślenia? Wal śmiało!