sobota, 6 lutego 2016

XX19 - I tak oto mamy trzylatka na pokładzie

Z jednej strony chciałbym ten wpis rozpocząć od sztandarowego stwierdzenia 'ależ ten czas zapiernicza, nieprawdaż?', z drugiej jednak człowiek chciałby wymyślić coś nieco bardziej oryginalnego. ;)

Ale jednak nie zawsze można dobrać odpowiednie, oryginalne słowa - sam nie wiem gdzie uciekły te 3 lata, jako że doskonale pamiętam klepanie kolejnych wpisów, jakby to było przedwczoraj... Może to dlatego, że jestem dość zajętym człowiekiem i po prostu czas mi szybko leci? A może po prostu mam dobrą pamięć, ciężko powiedzieć. ;) Z pewnością jedno jest pewne - aż się miło na serduchu robi, wiedząc, że inni także mają podobne zainteresowania w retro/mniej znanych gierach i wpadają tu co raz, czytając i komentując me wypociny. :) (w tym miejscu trzeba zdecydowanie pozdrowić Makabe z serwisu Gracz.org, jak i KMJ z bloga Wygrałem! Brawo Wam, koledzy!) To tyle tytułem wstępu, teraz przejdźmy do standardowych, corocznych statystyk!

Jakby nie patrzeć - 3 rok był minimalnie słabszy od poprzednich, jak chodzi o ilość artykułów, a co za tym idzie - wyświetleń, głównie poprzez moją kwietniową przeprowadzkę (do której już zmuszony byłem przygotować się wcześniej), jak i fakt, że mój wolny czas w pierwszej kolejności był absorbowany (w sumie nadal jest) przez projekty prywatne (w tym nasza gierka indie, Zniw Adventure). Tym niemniej żadnej tragedii i drastycznego spadku nie ma - do dzisiaj wersja bloga na Blogspocie została odwiedzona 49688 razy (13381 wyświetleń więcej w porównaniu z poprzednim rokiem), zaś na Polygamii udało się przebić granicę 200 tysięcy odwiedzin - dokładniej to 204038 (67281 więcej - w tym miejscu także muszę pozdrowić kogokolwiek z redakcji Polygamii, który wrzucał moje wpisy na stronę główną - fenks men :)). Z kolei w roku 2015 pojawiły się tu 24 artykuły (o 4 mniej, niż w roku 2014) - z czego 17 dotyczyło gier, a także wpadł 1 poradnik i 6 postów o tematyce najróżniejszej. A teraz czas na przyjrzenie się w większym detalu co najchętniej czytaliście i jakim cudem znajdowaliście tego bloga. Jedziemy!


* Najchętniej czytane artykuły: *

 • 1. XX1 - Ta "fajna" gra z dzieciństwa? - niezmiennie rządzi już od trzech lat - jak widać niektóre rzeczy (jak sentyment do ulubionych gier z dzieciństwa) jest nadal silny!
 • 2. EX6 - Plik konfiguracyjny DosBox'a - emulacja DOSa nadal w cenie, bo wskoczyła na o wiele wyższą pozycję - sporo osób, spragnionych odpowiedzi na pytania odnośnie zaawasowanej konfiguracji DosBox'a, trafiła dzięki temu na tegoż bloga
 • 3. EX5 - Emulacja karty 3dfx/Glide wrapper  - powiew nowości na liście najpopularniejszych! Rety, po co pisać o grach, skoro widać co najchętniej jest czytane. :)) No no, byłbym dobrym nauczycielem! Cóż, gierki z późnych lat 90 są coraz to bardziej popularniejsze, więc nic dziwnego, że ludzie szukają skutecznych sposobów na odpalenie ich na dzisiejszych machinach
 • 4. 36 - Pizza Connection 2 - ludzie nadal są głodni. Albo szukają dobrej gierki, w której wcielą się w managera sieci pizzerii. Jakby nie było - w 2015 ten post zdobył jeszcze większą popularność
 • 5. XX9 - O płytkach shareware'owych słów kilka(naście) - kolejna nowa pozycja na liście, gdyż jak się okazało - czytelnicy mają spory sentyment do tego wspaniałego wynalazku minionej epoki, i do dziś, z wypiekami na policzkach, wspominają te wspaniałe płytki, wypakowane po brzegi demkami i wersjami shareware, które można było zdobyć w każdym lepszym sklepie z softem...
Dodatkowo posty, które wybiły się ponad przeciętną ilość wyświetleń: wszystkie części poradnika DosBox'owego, Adventutes of Lomax, Die Hard Trilogy, Larax & Zaco, BioForge, Zagadki Lwa Leona, Wacky Wheels, Sonic 3D: Flickies' Island, South Park, Future Cop: LAPD, System Shock, Harvest Moon 64 (te dwa to dopiero niespodzianka - całkiem świeże posty!),Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded, Gex 3D: Enter the Gecko, jak i poradniki o maszynach wirtualnych, składaniu/kupowaniu oldskulowego komputera, oraz pierwsza część konfiguracji takiegoż komputera.


Na sam koniec zerknijmy także na wyszukiwane słowa na Guglach, które przyprowadziły tu użytkowników:
 • 1. "hidden palace zone blog" - raczej wyjaśniać nie trzeba ;)
 • 2. "dosbox poradnik", "dosbox konfiguracja" oraz "dosbox komendy" - kolejne sztandarowe pozycje, nie ulewa wątpliwości, że ludzie domagają się DOSa!
 • 3. "config.sys sterowniki" - coś chyba jeszcze większą ilość ludzi wzięło na reanimowanie/kupno retro komputerów... :)))
 • 4. "gry platformowe albion" - reeeety, to właśnie jest jedna z najfajniejszych płytek shareware'owych, jaką pamiętam z dzieciństwa (zaraz obok 'Gier Przygodowych 2', nawiasem mówiąc - także z Albionu)! Napakowana sporą ilością wszelakich platformówek i zręcznościówek (szkoda, że w niektórych wypadkach dość starych, zabrakło nowości - ale co tam!), umilała mi niejeden zimowy wieczór. Jak widać nie byłem jedynym. :) Najprawdopodobniej dzięki temu artykuł o płytach shareware'owych był odwiedzany tak często
 • 5. "pizza connection 2" - już chyba co nieco wspominałem w ramach tego posta i głodzie i pizzy, nieprawdaż? ;)

I tyle - tak oto prezentował się roku 2015 w pigułce, jeżeli chodzi o Hidden Palace Zone. To tyle jak chodzi o moje ględzenie i spostrzeżenia - do zobaczenia w podobnym poście za rok!

3 komentarze:

 1. Wszystkiego najlepszego HPZ!

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że zainteresowanie retro grami powinno się zwiększać z roku na rok, więc coraz więcej osób będzie zaglądać na HPZ. Tak naprawdę jest tylko garstka blogów, które są jeszcze prowadzone i rozwijane. Dzięki za wzmiankę i mam nadzieję, że ten rok będzie jeszcze lepszy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No więc gratulacje Kurasiu, ja trafiłem na Twojego bloga w 2015 a dostałem się tu z kanału na YT. A najpopularniejszy artykuł nie bez powodu jest nadal najpopularniejszy - kto nie lubi Croca, pamiętam jak w podstawówce się wymienialiśmy tym cudem. Do tej pory nie wiem, kto mi nie oddał płytki, ha.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze, sugestie, przemyślenia? Wal śmiało!