Święta, święta i po świętach - cóż poradzić, drogi Panie. Ale jeszcze rok 2013 trwa (choć to już końcowa końcówka), a jako że przez nami nadal nieco wolnego, tak pozostańmy jeszcze na momencik w świątecznych klimatach. A jak nie lepiej - dla graczy - na takie klimaciki, jak dodatkowe misje, lub w ogóle specjalne edycje ulubionych gier, przyozdobione zimową i świąteczną atmosferą? Zwłaszcza jak omawianemu tytułowi towarzyszy całkiem ciekawa historia wydania.
poniedziałek, 30 grudnia 2013
środa, 18 grudnia 2013
53 - Sonic Lost World
Rok wydania: 2013
Dostępna TYLKO na: Nintendo 3DS, Nintendo Wii U (opis dotyczy wersji na 3DSa)
Dostępna TYLKO na: Nintendo 3DS, Nintendo Wii U (opis dotyczy wersji na 3DSa)
Sonic Lost World atakuje niczym bumerang - już kiedyś poruszałem ten temat, choć w nieco innym zakresie (a pro po prawdopodobieństw z niewydanym Sonic'iem X-treme), a teraz gierka powraca, już tym razem jako wydany pełniak. Tytuł ten mocno mnie intrygował, gdyż strasznie podzielił recenzentów i graczy, a oceny chwiały się od najmniejszych w skali do największych. Jakie są moje odczucia związane z tą produkcją?
niedziela, 8 grudnia 2013
52 - Amulets & Armor
Rok wydania: 1997
Szybkie pytanko - co łączy wspomniane w tytule amulety i zbroje, hmm? Pierwszy napotkany przechodzień pewnie by stwierdził, że jakieś łupy wojenne, czyż nie? A ja z kolei wam powiem, że wszystko sprowadza się do pewnej sympatycznej (i wybitnie pasującej do tego bloga) RPG-owatej gierki z 1997 roku. Dziwny ze mnie jegomość, eh?
środa, 20 listopada 2013
XX4 - Przemyślenia o nowej generacji
Od razu wszelkich piromanów od flamewarów i innych hejterów muszę niestety zasmucić - nie znajdziecie tutaj żadnego obrzucania błotem jakiejś konkretnej konsoli, śmiania się z jednej i gloryfikowania innej, a jedynie ogólnie moje własne i prywatne przemyślenia na temat nowych (i jednej wcale nie takiej nowej) sprzętów, i dlaczego póki co nie widzę wśród tłumu żadnego swojego faworyta, wszystko w jak najbardziej neutralnej otoczce. A, i też nieco skomentuję cały ten szum w okół 'żegnania obecnej generacji', jako że o tym głośno ostatnimi czasy, a niektórzy chcieli znać zdanie takiego oldskulowca jak ja. Gotowi?
wtorek, 12 listopada 2013
51 - Slave Zero
Rok wydania: 1999
Dostępna także na: Sega Dreamcast
Dostępna także na: Sega Dreamcast
Już od bycia małym szczawiem niezmiernie podobały mi się gry, w których wcielało się w dowolną ogromną postać (czy to jakaś Godzilla, Mech czy inna gigantyczna kula Katamari) i miało się okazję wszczynać zupełny chaos i zniszczenie jakiegoś wybitnie niefortunnego miasta (spuścić manto naszym, równie wielkim przeciwnikom, zupełnie gratis). I jak widać pozostało mi to i do dziś, jako że opisywana gierka wywołała u mnie niemały entuzjazm, mimo wybitnie, erm, podzielonych opinii w czasie jej premiery.
czwartek, 24 października 2013
50 - Maraton polskich gier: DOS
Lata wydań: najróżniejsze (1990-1998)
Dość tego. W przeciągu ostatnich miesięcy na tym blogu głównie pojawiały się wpisy o wszelkich starszych produkcjach, ale zagranicznych - czas z tym skończyć! Wywal GTA V przez okno, Pokemony spuść w klozecie a jakimś The Last of Us, czy innymi Beyond: Two Souls, napal w piecu. Nie będzie nam byle obcokrajowiec pluł nam w twarz! Poland Masterrace! Polacy nie gęsi, a swoje gry mają! Wyklęęęęty powstań ludu zieeeeeeemi...!
Etykiety:
autka,
clash,
dark moon,
dos,
electro body,
franko,
katharsis,
kosmos,
lasermania,
lew leon,
polska,
polskie gry,
pyl,
pył,
robbo,
rooster,
soltys,
sołtys,
the crazy revenge
poniedziałek, 21 października 2013
49 - Airfix Dogfighter
Rok wydania: 2000
Nie tak dawno temu na wydziale przepięknej uczelni, na której się edukuję, zostało otwarte robiące wrażenie Laboratorium Lotnictwa. Miałem niejedną okazję zobaczenia symulatorów z bliska (nawet jedną polatania), zatem ból mej dupy sięgał zenitu, gdy na liście obieralnych przedmiotów dodatkowych nie widniał żaden związany z tym przybytkiem. No cóż, dla takich jak ja (jak i czytelników, którzy chcieliby, a nie mogą) zawsze pozostają modele do sklejania, tudzież gry komputerowe.
czwartek, 10 października 2013
48 - Pokemon X/Y
Rok wydania: 2013
Dostępna TYLKO na: Nintendo 3DS.
Dostępna TYLKO na: Nintendo 3DS.
Coś ostatnio sporo piszę o nowych produkcjach, które zupełnie niedawno opuściły klawiatury programistów i tablety artystów. Cóż poradzić, taka pora roku. :) A dziś będzie niezwykle wyjątkowo, jako że czynić honory będę dla Pokemońców, wersji Y, dokładniej rzecz biorąc - będzie o tyle ostro, gdyż gra ma oficjalną premierę dopiero w sobotę (12.10), a dziś rano kurier zapukał do mych drzwi, trzymając w garści preorder wspomnianej produkcji. Spokojnie, nie będzie tutaj żadnego chamstwa, w postaci zimnych spojlerów i tysięcy zdjęć (choć niektóre doniesienia potwierdzę, inne obalę - you have been warned). No co, ta gierka idealnie pasuje do tego bloga, gdyż nie będzie za dobrze znana w Polsce - przecież nie od dziś wiadomo, że w Polsce jest tylko czterech fanów Nintendo, z czego jeden nie żyje, a dwóch ma 3DSa. :)
poniedziałek, 7 października 2013
47 - King's Quest V
Rok wydania: 1990
Dostępna także na: komputery Macintosh, Amiga, NES, NEC, FM Towns
Dostępna także na: komputery Macintosh, Amiga, NES, NEC, FM Towns
Wrzesień poradnikami stał. Niezbyt się temu dziwić, jako że miesiąc ten od zawsze był kojarzony z nauką, czy rozpoczynaniem kolejnego, niezwykle fascynującego roku szkolnego. Ale już tegoroczny wrzesień należy do historii, a my możemy powrócić do radosnego opisywania gier (bądź też na uczelnię, ale pomińmy to). To co powiecie na klasyka przygodówkowego ze stajni Sierry, który nieźle umknął polskim graczom (dlaczego - o tym za moment), a w dodatku był przełomowy jak na swoje czasy? (oraz straszliwie podzielił rzeszę swoich fanów, tak zupełnie gratis)
Etykiety:
absence makes the heart go yonder,
adventure,
cedric,
dos,
gra przygodowa,
graham,
king's quest,
king's quest 5,
konsole,
przygodówka,
sierra
poniedziałek, 30 września 2013
EX12 - Wielkie FAQ Windowsowe i DOSowe
Czyli wszystko to, co chcemy wiedzieć, a boimy się zapytać!
(to już ostatni tutorial w tym temacie, obiecuję)
(to już ostatni tutorial w tym temacie, obiecuję)
Etykiety:
cmos checksum error,
cross linked files,
dos,
faq,
floppy disk fail,
midi,
moslo,
nie działa,
oleaut32.dll,
poradnik,
problem,
runtime error 200,
skrzyżowane pliki,
stary komputer,
tutorial,
windows,
windows 98
wtorek, 24 września 2013
EX11 - Konfigurujemy stary komputer: DOS (cz. 2)
Grzebania w DOSowym necronomiconie ciąg dalszy. Przykro mi - jeżeli zacząłeś pierwszą część, to już nie ma dla ciebie nadziei i odwrotu, siedzisz w tym bagnie po uszy. A ostrzegam, będzie jeszcze trudniej! Dziś obalimy despotyczne rządy Windows'a w bootowaniu, jak i stworzymy sobie własne boot menu, z kilkunastoma możliwymi opcjami.
czwartek, 19 września 2013
EX10 - Konfigurujemy stary komputer: DOS (cz. 1)
KONFIGURUJĘ DOSA NA STAREJ MASZYNIE STOP
DZWONICIE DO PSYCHIATRYKA STOP
CAŁUSKI STOP
DZWONICIE DO PSYCHIATRYKA STOP
CAŁUSKI STOP
Etykiety:
cdrom,
creative,
dos,
ems,
jak skonfigutować,
jak ustawić,
karta dźwiękowa,
ms dos,
myszka,
pamięć,
poradnik,
sound blaster,
tutorial,
xms,
yamaha
sobota, 7 września 2013
EX9 - Konfigurujemy stary komputer: Windows
Już nadchodzi ten oczekiwany moment - stara, lśniąca maszyna dumnie stoi w twoim pokoju. Złożona i gotowa do akcji. Od epickiego pocinania w klasyki, bez żadnych GOGów, DosBoxów czy innych trybów kompatybilności, dzieli cię już tylko wciśnięcie guzika Power. I nagle wszystko się sypie, gdyż zamiast widoku pulpitu starego Windowsa dostrzegasz tylko komunikat "non-system disk or disk error/boot disk failure". Ale spokojnie - nie rzucaj się z mostu, na pomoc przychodzi ci HPZ - dziś zobaczysz jak postawić stary system na równie starej maszynie.
Etykiety:
directx,
driver,
dxdiag,
instalacja,
instalator,
jak zainstalować,
poradnik,
stary komputer,
sterownik,
sterowniki,
tutorial,
usb,
windows 95,
windows 98
poniedziałek, 2 września 2013
46 - Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards: Reloaded
Rok wydania: 2013
Dostępna także na: Mac OSX, Linux, platformy iOS/Android
Dostępna także na: Mac OSX, Linux, platformy iOS/Android
Hohohoho, już widzę, jak stali czytelnicy toczą pianę z ust i ruszają na mnie z widłami oraz hasłami w stylu 'Crash pisze o zupełnie świeżej grze, na rożen z nim!!'. Zanim jednak zatłuczecie mnie (na śmierć!) pozwólcie, że się wytłumaczę z moich poczynań - owszem, gra jest świeża i całkiem znana, przyznaję. Ale to specjalna okazja, gdyż to kolejna gra z cyklu wskrzeszonych marek (co ostatnio, jak widać, jest bardzo popularne), zaś dodatkowo Leisure Suit Larry Reloaded to kompletny remake HD kultowej produkcji z 1987 roku. Żądzę skrobnięcia czegokolwiek dodatkowo podsycił niezły popłoch, który wydarzył się podczas recenzowania owego tytułu (radzę popatrzeć i porównać oceny recenzentów i zwykłych graczy). Zatem - jesteście gotowi na opinię od zwykłego gracza, który dodatkowo wiele, wieeele lat temu przeszedł oryginał? Wskakujcie w swój poliestrowy garnitur - jedziemy!
środa, 31 lipca 2013
45 - Pandora's Box
Rok wydania: 1999
Człowiek czasami tak ma, że już mu przejadają się wszelkie zabawy w domorosłych generałów, kosmicznych marines, napakowanych żołnierzy i fantastycznych herosów. Wtedy zamiast ratować świat/rodzinę/laski(*) po raz n-ty, wolałby zrobić coś o wiele mniej epickiego, a równie przyjemnego - ot może jakaś partyjka w relaksującą grę logiczną? Na tym polu w 1999 popisał się Microsoft, kiedy to na półki sklepowe trafił produkt o nazwie 'Pandora's Box', który nie tylko zadowolił fanów łamigłówek, ale także posiadał pewną wartość, hem, edukacyjną.
(*) - niepotrzebne skreślić.
Etykiety:
abandonware,
gra logiczna,
logiczna,
microsoft,
microsoft pandora's box,
pandoras box,
puszka pandory,
puzzle,
układanka,
układanki,
windows
wtorek, 23 lipca 2013
44 - Pleurghburg: Dark Ages
Rok wydania: 2001
Ta gra to taki jakby protoplasta gatunku indyków - długa i darmowa. A co najlepsze - stworzona, gdy jeszcze cały ten majdan zwał się po prostu 'freeware games'. Tak czy siak - autorom należy się duże i chłodne piwo za odwalenie takiego kawałka roboty, jakim jest pełnoprawna gra, wydana zupełnie za darmochę. W dodatku przy tym wpisie pobudzę twoją wyobraźnię do granic możliwości - nie będzie tutaj żadnego screena ani gameplaya, chciałbym byś sam nieco się zainteresował tytułem, drogi czytelniku (jak i nie chcę rujnować niespodzianki a pro po oprawy tegoż)!
wtorek, 16 lipca 2013
43 - Grandia II
Rok wydania: 2000
Dostępna na: Sega Dreamcast, Sony PlayStation 2, PC (opis dotyczy wersji na Dreamcast'a)
Dostępna na: Sega Dreamcast, Sony PlayStation 2, PC (opis dotyczy wersji na Dreamcast'a)
Uwaga! Opisywana produkcja jest w 100% japońska, dodatkowo to jRPG. Przed przystąpieniem do czytania skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Antyfanom gatunku zalecam jak najszybsze oddalenie się ruchem jednostajnie przyspieszonym od komputera/tabletu, najlepiej w kierunku najbliższego baru w celu spożycia proporcjonalnej ilości szlachetnego napoju alkoholowego do przebytej drogi.
poniedziałek, 8 lipca 2013
42 - Dragonsphere
Rok wydania: 1994
Rozerwijmy się nieco, drogi czytelniku, wszak wakacje już w pełni - zagrajmy w grę! ...nie, nie w taką grę. W nieco mniej morderczą - zerknij na screen poniżej i postaraj się przez najbliższe 5 minut w ogóle nie myśleć o serii przygodówek Sierry - King's Quest.
piątek, 5 lipca 2013
41 - Platypus
Rok wydania: 2001
Dostępna także na: Sony PSP, Xbox 360 (Xbox Indie Market)
Dostępna także na: Sony PSP, Xbox 360 (Xbox Indie Market)
Kiedy ostatnio bawiłeś się plasteliną, hm? Zapewne dawno, dawno temu. Przygotuj się jednak, albowiem prezentowana gierka może sprawić, że zechcesz powrócić do radosnych zabaw z dzieciństwa. Zwłaszcza jeżeli do gustu przypadła ci oprawa takich tytułów jak Neverhood, SkullMonkeys czy Clay Fighter. Plastusie rządzą!
niedziela, 30 czerwca 2013
40a - Ultima IX: Ascension - Redux
W poprzednim wpisie wyraziłem się, mmm, mało pochlebnie o ostatniej części przygód Avatara. Tym niemniej stwierdziłem, że, pomimo tych okropnych błędów i niedoróbek, lubię nawet giercować w ten tytuł. Dlaczego? Już śpieszę z wyjaśnieniami.
środa, 26 czerwca 2013
40 - Ultima IX: Ascension
Na okrągły czterdziesty wpis stwierdziłem, że zarzucę czymś wyjątkowym. Wiele osób pytało mnie o opinię o tej grze - proszę bardzo, dziś wam o niej opowiem. Spodziewajcie się dwutorowości tego wpisu, gdyż ocenię dziewiątą część przygód Avatara zarówno jako zwykły gracz, ale także i wielki fan serii Ultima. Ostrzegam tylko - pod koniec robi się nieco ...ostro.
czwartek, 20 czerwca 2013
EX8 - Kupujemy/reanimujemy stary komputer
Zapraszam do tematu dla zupełnych fanów klasyki, tych, którym DosBox, emulatory 3Dfx'a czy maszyny wirtualne do szczęścia nie wystarczają. Fakt, co niektóre gry rzeczy można zemulować, inne znaleźć na GOGu, tudzież podobnych stronkach - ale nie wszystkie tytuły czeka taki los. Cóż poradzić z produkcjami, które zostały zbyt mocno nadgryzione przez ząb czasu?
Etykiety:
agp,
akcelerator,
dos,
dysk,
geforce,
isa,
komputer,
kupowanie,
oldschool,
oldskulowy,
opl,
pci,
płyta główna,
poradnik,
składanie,
sound blaster,
stary,
tutorial,
windows 98,
yamaha
wtorek, 18 czerwca 2013
39 - Vib Ribbon
Rok wydania: 2000
Dostępna TYLKO na: Sony PlayStation
Dostępna TYLKO na: Sony PlayStation
Patrzcie państwo - opisanie tejże produkcji akurat zaproponował stały bywalec-czytelnik tego bloga. Naprawdę nie wiem jak mogłem zapomnieć o tym ukrytym klasyku na poczciwego szaraka, zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość godzin, które niegdyś spędziłem nad tą gierką. Gotowi na jedną z najbardziej oryginalnych produkcji spod znaku gier muzycznych/rytmicznych?
środa, 12 czerwca 2013
XX3 - Sonic Lost World - spełniony sen o Sonic X-treme?
Lektura nieco długa, ale polecam ją wszelkim fanom niebieskiego jeża, jak i tym, którzy chcieliby kiedyś pracować w branży gier (lub tym, którzy są ciekawi jak to wszystko wygląda od środka). Jak się ma najnowszy Sonic Lost World do zaginionego ogniwa, jakim jest Sonic X-treme?
Etykiety:
32x,
build,
demo,
genesis,
jade gully,
new worlds,
niewydany,
prototyp,
saturn,
sega,
sonic lost world,
sonic mars,
sonic the hedgehog,
sonic xtreme,
sxc,
unreleased,
windy hill
czwartek, 6 czerwca 2013
38 - Little Big Adventure 2: Twinsen's Oddysey
Rok wydania: 1997
Znana także jako: Relentless: Twinsen's Oddysey, Twinsen's Oddysey
(dostępna zarówno w wersji na Windows, jak i DOS)
Znana także jako: Relentless: Twinsen's Oddysey, Twinsen's Oddysey
(dostępna zarówno w wersji na Windows, jak i DOS)
Większość starszych graczy ostatnimi czasy straszliwie marudzi jakie to gry dzisiaj są 'bezpłciowe', zupełnie bez polotu, magii czy miodności, znanej ze starych czasów. A ja na to odpowiem - proszę bardzo! Chcecie rzucić cały ten dzisiejszy majdan gierkowy i przeżyć małą-wielką przygodę? Zapraszam zatem do mnie, albowiem dziś podyskutujemy nieco o jednym z najdłuższych i najfajniejszych przedstawicieli gatunku action-adventure.
piątek, 31 maja 2013
37 - South Park
Rok wydania: 1998
Dostępna także na: Sony Playstation, Nintendo 64
I'm goin' down to South Park, gonna have myself a time.
Friendly faces everywhere, humble folks without temptation.
Goin' down to South Park, gonna leave my woes behind.
Ample parking day or night, people spouting 'Howdy Neighbour'!
Heading on up to South Park, gonna see if I can't unwind.
(I like fucking silly bitches, cause I know my penis likes it.)
So come on down to South Park, and meet some friends of mine!
Dostępna także na: Sony Playstation, Nintendo 64
I'm goin' down to South Park, gonna have myself a time.
Friendly faces everywhere, humble folks without temptation.
Goin' down to South Park, gonna leave my woes behind.
Ample parking day or night, people spouting 'Howdy Neighbour'!
Heading on up to South Park, gonna see if I can't unwind.
(I like fucking silly bitches, cause I know my penis likes it.)
So come on down to South Park, and meet some friends of mine!
poniedziałek, 27 maja 2013
36 - Pizza Connection 2
Rok wydania: 2001
Uprzejmie i lojalnie ostrzegam - nie czytajcie na głodnego, bowiem o pizzy będzie tu bajania dostatek. A uwierzcie mi, naprawdę jest o czym mówić pisać, gdyż omawiana produkcja należy do jednej z najmiodniejszych i najfajniejszych strategii ekonomicznych ostatnich kilkunastu lat. Gotowi na wcielenie się w rolę szefa sieci pizzerii?
Etykiety:
abandonware,
ekonomiczna,
fast food tycoon 2,
gra strategiczna,
pizza connection 2,
pizza tycoon,
sim,
software 2000,
strategia,
syndicate,
windows
poniedziałek, 20 maja 2013
35 - Final Fantasy VII (NES/Famicom)
Rok wydania: 2005
Dostępna TYLKO na: NES (z adapterem)/Famicom/Pegazus (lub dowolna inna podróbka)
Dostępna TYLKO na: NES (z adapterem)/Famicom/Pegazus (lub dowolna inna podróbka)
Dla tych, którzy nie są za bardzo w temacie, tytuł tego wpisu może brzmieć jak jakiś bardzo ponury żart. Otóż nie - wszystko, co tu wyczytacie, to najprawdziwsza prawda. Jesteście gotowi na najfajniejszą najdziwniejszą podróż swojego życia?
czwartek, 16 maja 2013
34 - Galapagos: Mendel's Escape
Rok wydania: 1997
Dostępna także na: Komputery Macintosh
Dostępna także na: Komputery Macintosh
Moi kochani, mogę oficjalnie ogłosić, że osiągnęliśmy najwyższy poziom hipsterstwa gierkowego - w omawianą tutaj produkcję grało może z 0.001%, nie czytelników tego bloga, ale ogółu czytelników Blogspotu! Skąd taka mała ilość? Cóż, to po części wina samej produkcji - to naprawdę unikalny tytuł, w którym jest więcej eksperymentu, niż stricte gry.
Etykiety:
abandonware,
ai,
artificial intelligence,
galapagos,
gra symulacyjna,
konsola,
mendel,
mendel's escape,
symulacja,
sztuczna inteligencja,
windows
poniedziałek, 13 maja 2013
33 - Anvil of Dawn
Rok wydania: 1995
Tak, tak, zdaję sobie sprawę z faktu, że ostatnio rozpisywałem się głównie o platformówkach, czy wszelkich grach kierowanych dla młodszych graczy. Powróćmy zatem na normalne tory - co dziś powiecie na soczystego, dobrze wypieczonego cRPGa, podlanego sosem radosnego oldskulu i dungeon crawlingu?
środa, 8 maja 2013
32 - Planet Blupi
Rok wydania: 1997
Małe pytanie do wszystkich czytających - co otrzymamy po połączeniu wesołej, kolorowej grafiki, prostych i sympatycznych bohaterów, optymistycznej oprawy dźwiękowej i elementów strategicznych? Ech, tak, to kolejny przykład gry, do której idealnie pasuje określenie 'pozory mylą'... Fani nietypowych RTSów już mogą ostrzyć zęby.
niedziela, 5 maja 2013
EX7 - Maszyny wirtualne
Kiedy już przepadnie wszelka nadzieja na lepsze jutro, dziewczyna zajdzie w ciąże, ciemną nocą kolbami w drzwi załomocą, PiS powróci do władzy, a ulubiona gierka nadal będzie sprawiać problemy przy uruchamianiu - zawsze można skorzystać z ostatniej deski ratunku, jaką są maszyny wirtualne. Dziś zatem pogawędzimy nieco o stawianiu owych machin.
wtorek, 30 kwietnia 2013
31 - Sonic's Schoolhouse
Rok wydania: 1996
Pamiętam, że w pradawnych czasach (1996 albo 1997, nie mogę sobie dokładnie przypomnieć) w czasopiśmie CD-Action, konkretniej w rubryce Action Redaction, pojawiły się dwie edycje mini-kącika o nazwie "Mam pomysł na grę!". Całość opierała się na listach czytelników, którzy przysyłali swoje najróżniejsze wizje, projekty i pomysły na nowe gry. Jedną z propozycji była "gra edukacyjno-zabijacko-napadalsko-strzelacka na PC". Według zamysłu autora to miał być zwykły program edukacyjny, który, za zdany sprawdzian, nagradzał gracza jakąś platformówką (lub Strip Pokerem), zaś przy zawalonej pracy zamieniał się w strzelankę FPP, w której polowało się na nauczycieli. Po cholerę tutaj wspominam o czymś takim? Otóż odnoszę wrażenie, że twórcy Sonic Schoolhouse, przynajmniej po części, mocno zainspirowali się tamtejszym pomysłem na grę.
niedziela, 28 kwietnia 2013
30 - Gex 3D: Enter the Gecko
Rok wydania: 1998
Dostępna także na: Sony PlayStation, Nintendo 64, GameBoy Color
Znana także jako: Gex 2: Enter the Gecko, Gex 64: Enter the Gecko (N64)
Reedycje: PlayStation Network (PS3/PSOne Classics)
Dostępna także na: Sony PlayStation, Nintendo 64, GameBoy Color
Znana także jako: Gex 2: Enter the Gecko, Gex 64: Enter the Gecko (N64)
Reedycje: PlayStation Network (PS3/PSOne Classics)
No proszę, 30 wpis gierkowy na tym blogu - ten czas to faktycznie szybko leci. Idealna okazja na jakąś imprezkę, nieprawdaż? Więc co powiecie na małe balowanie, wraz z naszym ulubionym gekonem, i to jeszcze gratisowo w pełnym trójwymiarze? It's tail time!
Etykiety:
abandonware,
enter the gecko,
gecko,
gekon,
gex,
gex 3d,
gex 64,
gra platformowa,
jaszczurka,
nintendo 64,
platformówka,
sony playstation,
windows
środa, 24 kwietnia 2013
29 - Sonic Jam
Rok wydania: 1997
Dostępna TYLKO na: Sega Saturn
Dostępna TYLKO na: Sega Saturn
I tak oto nasz Saturnowy maraton powoli zbliża się ku finiszowi. Głupio jednak by było kończyć go, bez wzmianki o ostatniej grze z niebieskim jeżem, która została wydana na czarną konsolę. Co ważniejsze - uważam, że ten występ szybkiego ssaka był najlepszym z całej trójki. A jakby jeszcze tego było mało - kolejny kamień milowy tego bloga osiągnięty, bowiem dziś pomarudzę o grze, która nie została wydana na pieca, a wyłącznie na konsolę!
poniedziałek, 22 kwietnia 2013
28 - Sonic R
Rok wydania: 1997
Dostępna także na: Sega Saturn
Reedycje: Sonic Gems Collection (Nintendo GameCube/PlayStation 2)
Wpis ten dedykuję wszelkim czytelnikom, którzy chcieliby pracować w branży gier (lub już tam siedzą), a zwłaszcza projektantom - dziś do czynienia mamy z idealnym przykładem świetnego pomysłu, który został niemalże w całości spieprzony przez nieudolną implementację.
czwartek, 18 kwietnia 2013
27 - Sonic 3D: Flickies' Island
Rok wydania: 1997
Dostępna także na: Sega Mega Drive, Sega Saturn
Znana także jako: Sonic 3D Blast
Znana także jako: Sonic 3D Blast
Reedycje: Sonic Gems Collection (Nintendo GameCube), Xbox Live Arcade/PlayStation Store (X360/PS3)
Znany nam niebieski sprinter długodystansowy niekoniecznie miał dobrą formę w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Właściwie ostatnim świetnym debiutem w tamtym czasie był Sonic the Hedgehog 3 oraz Sonic & Knuckles (traktuję całościowo, gdyż początkowo to miała być jedna gra). Ale to był rok pański 1994. Co było później? Taka kupa nieco, gdyż nie pojawił się żaden godny następca 3 części przygód przebojowego jeża (jak wiemy, lub też i nie, Sonic Xtreme został zaszlachtowany przez konflikty wewnętrzne i nieumiejętną politykę firmy). Aż tu nagle w 1996 (1997 dla Saturnowców i kompiarzy) pojawia się gierka Sonic 3D Blast. Czy to objawienie, na które czekali wszyscy fani Sonic'a w tamtym czasie? Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej!
Etykiety:
abandonware,
flickies',
flicky,
gra platformowa,
jeż,
konsola,
mega drive,
platformówka,
sega,
sega saturn,
sonic,
sonic 3d blast,
sonic 3d flickies island,
sonic the hedgehog,
windows
wtorek, 16 kwietnia 2013
26 - Necromantics
Rok wydania: 1996
Ok, w swoim życiu widziałem wielu bohaterów gier. Różnorodność była, i to niesamowita - mężny wojownik, zombiak, jeż, królik, dżdżownica, hydraulik, smok, jamraj pasiasty, czy nawet dosadnie cytując pewnego klasyka polskiej kinematografii - żubr, bóbr, kurwa, łoś. Ale, na Boga, to co mi zaserwował Necromantics przeszło moje najśmielsze oczekiwania.
niedziela, 14 kwietnia 2013
25 - Safecracker
Rok wydania: 1997
Dostępna także na: komputery Macintosh
Poniższy tekst dedykowałbym wszelkim złodziejom (także tym początkującym), jednak samej praktyki będzie w nim tyle, ile kot napłakał. Zatem panowie, idźcie do Gugla, tam znajdziecie o wiele więcej informacji. Zwłaszcza, że historia nie raz pokazała, że jak człowiek chce, to potrafi. :)
Etykiety:
1996,
1997,
abandonware,
daydream software,
gra przygodowa,
konsola,
przygodówka,
safe cracker,
safecracker,
sejf,
szafa pancerna,
windows
środa, 10 kwietnia 2013
24 - Wacky Wheels
Rok wydania: 1994
O rany, gdyby wydarzenia z tej gry miałyby miejsce w rzeczywistości, to państwo Gućwinscy dopiero by mieli niezłą zagwozdkę. Zresztą obrońcy zwierząt też. Czytała Krystyna Czubówna.
XX2 - Mapy, książeczki, monety, amulety - czyli o "feelies" w starszych grach
Feelies. Tak, właśnie, feelies. Czym do cholery są te całe 'feelies', zapytasz? Na polski można by było to przełożyć jako najróżniejsze dodatki, znajdujące się w pudełkach z grami - jednak angielskie określenie, po raz pierwszy użyte przez firmę Infocom, jeszcze w latach 80, podoba mi się o wiele bardziej. Dziś znowu zapraszam was na małą, nostalgiczną podróż, w czasie której weźmiemy pod obcasy parę starszych gier i przyjrzymy się zawartością, jaką oferowały ich pudełka.
niedziela, 7 kwietnia 2013
EX6 - Plik konfiguracyjny DosBox'a
Ano niestety, nieco was oszukałem - czwarty tutorial DosBox'owy miał być ostatnim, jednak patrząc na statystyki bloga naprawdę nie mogłem się powstrzymać. Nawet nie wiecie ile zbłąkanych duszyczek trafiało tutaj poprzez świętego Gugla, z zapytaniami typu "jak zmienić jakość grafiki w dosboxie" czy "dosbox plik konfiguracyjny".
Etykiety:
box,
config,
dos,
dosbox,
dzwiek,
dźwięk,
grafika,
how to,
howto,
jak ustawic,
jak ustawić,
jak zmienic,
jak zmienić,
opcje,
options,
plik konfiguracyjny,
podstawy,
poradnik,
tutorial
niedziela, 24 marca 2013
23 - Zagadki Lwa Leona
Rok wydania: 1998
W życiu każdego człowieka przychodzi taki okres, w którym należy wstać, walnąć z całej siły życie w mordę, zacząć się interesować ilością zer (po jedynce, mam nadzieję) na swoim koncie, czy gdzieś w krzakach, razem z jakąś panną (panem w wersji dla dam), walczyć o przetrwanie gatunku. Każdy to zna - ale mimo tego nieuchronnego procesu dorastania co niektóre rzeczy mogą pozostawać niezmienne przez długi czas.
piątek, 22 marca 2013
22 - Monster Bash
Rok wydania: 1993
Dzieci to jednak mają klawe życie. Powrót ze szkoły o 15:00, gry i zabawy, słodycze, brak zmartwień o pracę, politykę czy ZUS, oraz kieszonkowe. Oczywiście wszystko to jest piękne i ładne, o ile nie jest się wciągniętym w walkę przeciwko najróżniejszym potworom w świecie umarlaków. Wtedy już istnieją solidne podstawy prawne do kwestionowania radości swojego dzieciństwa.
środa, 20 marca 2013
21 - Larax & Zaco
Rok wydania: 1996
Szykujcie się na armagedon, albowiem świat zupełnie stanął na głowie - biali są dobrymi raperami, czarni są niezłymi golfistami, Niemcy nie chcą iść na wojnę, a takie proste, wręcz prymitywne, produkcje, jak opisywany teraz Larax & Zaco, okazują się być niezwykle grywalne.
wtorek, 19 marca 2013
20 - Wacki: Kosmiczna Rozgrywka
Rok wydania: 1998
Dla nieobtrzaskanych w temacie ten tytuł może brzmieć co najmniej... niepokojąco. Spokojnie, drogie świnki, to nie to co, o czym myślicie - omawiana produkcja to nie żadna ekstremalna gra dla doroślejszych, a, cytując z intra, „komedia przygodowa”. Naprawdę świetną, trzeba dodać. A żeby tego było mało - to w pełni polska produkcja! Polak potrafi? Jak najbardziej!
poniedziałek, 18 marca 2013
XX1 - Ta "fajna" gra z dzieciństwa?
Wpis bez numeru? Powiedzmy, że coś w ten deseń - dziś będzie ciutkę
nietypowo, nie jak zazwyczaj - fakt, podyskutuję nieco o pewnej grze,
ale nie w takiej konwencji, do jakiej przyzwyczaiłem czytelników tego
bloga. Zapraszam was na małą, nostalgiczną podróż, konkretniej to do
grudnia 1997 i sierpnia 2000. Czemu takie daty? Zaraz wszystko będzie
oczywiste. A jeszcze bardziej to zachęcam do skomentowania całości (a może każdy, także bez konta na BS) i
wyrażenia swojego zdania - czemu i na jaki temat? O tym też za moment.
wtorek, 12 marca 2013
EX5 - Emulacja karty 3dfx/Glide wrapper
Dzisiaj będzie króciutko, jako że sam temat jest bardzo do ogarnięcia. Cała zabawa jest łatwa - chcesz zagrać w klasyka, ale ten się zawiesza, wysypują się kolory, pojawiają się artefakty graficzne czy w ogólnie nie można przyciąć w innym trybie, niż software rendering? Nie lękaj się, wierny towarzyszu, albowiem i na to jest sposób, który ma szansę na wyeliminowanie tego nieprzyjemnego problemu - emulacja akceleratora graficznego 3dfx'a oraz API Glide'a.
poniedziałek, 11 marca 2013
19 - Waxworks
Rok wydania: 1992
Dostępna także na: Amiga 1200 (AGA?)
Uwaga - "mocne" screeny!
Dostępna także na: Amiga 1200 (AGA?)
Uwaga - "mocne" screeny!
To chyba jakaś norma tego bloga, gdyż po raz kolejny poproszę o przepędzenie dziatwy wszelakiej sprzed monitorów. Dodatkowo osobnicy, którzy mają tendencję do zwracania śniadań na widok wszelkich obrzydliwości, też mogą się dźwignąć za frak i się wyrzucić (z pewnością wyglądałoby to bardzo efektywnie). A tym, którzy zostali - moi drodzy parafianie, dziś na tapetę weźmiemy gierkę, którą śmiało można zaszufladkować jako produkcję wybitnie brutalną. I trudną na dodatek!
niedziela, 10 marca 2013
18 - Last Call
Rok wydania: 2000
Małe pytanko do szanownej publiczności - ktokolwiek z was dorabiał w wakacje (lub też normalnie pracuje/pracował) jako barman? Nocne życie, shake'i, drinki, mniej i bardziej przyjemni klienci? Jeżeli tak - możesz spokojnie, niczym ostatni bohater, odejść w glorii i chwale, skąpany w blasku zachodzącego słońca (i najlepiej z jakąś gigantyczną eksplozją w tle). A jeżeli, z jakichkolwiek powodów, takowe przygody cię ominęły, to nie ma nic straconego - wszak istnieje gierka o nazwie Last Call.
czwartek, 7 marca 2013
17 - Meridian 59
Rok wydania: 1996
Cóż począć, otwierajcie kolejnego szampana, bowiem następny kamień milowy w dziejach tego bloga osiągnięty - dziś pod skalpel weźmiemy pewnego starusieńkiego MMORPGa. Dość innowacyjnego, jak na swoje czasy, muszę wspomnieć, a dodatkowo nie chcącego przejść na emeryturę, czy do jakiejś gablotki w muzeum staroci. Czyżby moc w tym tytule nadal była, erm, mocna?
środa, 6 marca 2013
16 - Die Hard Trilogy
Rok wydania: 1996
Dostępna także na: Sony PlayStation, Sega Saturn
Dostępna także na: Sony PlayStation, Sega Saturn
Jupikajej, maderfakers! Tak się akurat miło składa, że Bruce Willis jest jednym z moich ulubionych aktorów, zaś serię Die Hard (którą wprost przecudnie przetłumaczono przez naszych rodaków na „Szklaną Pułapkę”) w każdej chwili mogę spokojnie obejrzeć. Cóż mi się dziwić, wszak to już klasyka kina akcji! I mimo, że jeszcze nie oglądałem piątej części legendarnej sagi (w sumie patrząc na wszelkie recenzje, to raczej niewiele mnie ominęło, jak mogliście mi to zrobić!) tak całość wspominam niezwykle ciepło. Niestety nie do końca miło wspominam większość gier ze znaczkiem Ciężkiego Umierania - czy DHT też do tychże się zaliczał?
Etykiety:
dht,
die hard,
die hard trilogy,
driving,
fpp,
game,
konsola,
playstation,
psx,
saturn,
sega,
szklana pulapka,
szklana pułapka,
tpp,
windows
poniedziałek, 4 marca 2013
15 - BioForge
Rok wydania: 1995
Odległa planeta, tajne (i śmiercionośne) projekty, brak jakichkolwiek wspomnień z „poprzedniego” życia. Znany i niezwykle, żeby nie powiedzieć „do nieprzyzwoitości”, ograny schemat? Cóż, może i tak - ale należy tutaj wspomnieć, że opisywana dziś gierka pochodzi od magików z Origin Systems, w dodatku z połowy lat dziewięćdziesiątych. Dla znawców tematu to idealna okazja, by wydać z siebie ryk zbliżony do radości - lepszej rekomendacji zapewne już nie trzeba.
Etykiety:
abandonware,
action-adventure,
akcja,
bio forge,
bioforge,
daedalus,
dos,
dosbox,
gra akcji,
gra przygodowa,
lex,
logiczna,
mondite,
origin,
origin systems,
przygodówka
czwartek, 28 lutego 2013
EX4 - DosBox podstawy, partie quatre
Rany, tutorial codziennie, ale się rozkręciłem. Ale i tak witam was, dzielnych Skywalkerów świata DOSowego. Jako że już jesteście oraczami DosBox'a, znacie go lepiej niż twórcy i śmiało możecie pisać doktorat na temat programu, tak też to już będzie ostatnia część poradnika poświęconego tej aplikacji. A dziś na spokojnie omówimy wszelkie inne dobrodziejstwa w pliku konfiguracyjnym, tworzenie spreparowanych skrótów, które niezwykle ułatwią życie, jak i pogadam chwilkę na temat emulacji karty dźwiękowej Gravis Ultrasound w DosBox'ie.
środa, 27 lutego 2013
EX3 - DosBox podstawy, partie trois
Aloha dzielni i niestrudzeni fani staroci. W trzeciej części DosBox'a 101 zarówno pogadam co nieco o pamięci jak i jej manualnym zarządzaniem w programie oraz ostro potrzepię joysticka przy jakiejś gierce. Wszelkim zgorszonym śpieszę z tłumaczeniami - spokojnie, dziś dodamy obsługę joysticka lub gamepada w DB, aby wyzwolić się od demonicznego jarzma klawiatury, zwłaszcza w platformówkach.
wtorek, 26 lutego 2013
14 - Looney Tunes: Sheep Raider
Rok wydania: 2001
Dostępna także na: Sony PlayStation
Znana także jako: Sheep Dog 'n Wolf
Dostępna także na: Sony PlayStation
Znana także jako: Sheep Dog 'n Wolf
Dobra, dosyć tego. W większości ostatnio nawijałem tylko o jakiś brutalnych czy szokujących produkcjach, najwyższy czas wszystko to wyrzucić z 12 piętra przez okno i totalnie się wyluzować. Może przy kreskówkach ze stajni braci Warner? Czemu nie!... chwila, chwila, nie zamykaj tego bloga, bo „stary koń jesteś i nie wypada.” Nie masz racji - jak najbardziej wypada, zwłaszcza że przedstawiony tutaj tytuł można skwitować jako niezwykle zabawny i kolorowy Metal Gear Solid dla dzieci.
Etykiety:
2001,
gra zręcznościowa,
konsola,
looney tunes,
pc,
playstation,
psx,
ralph,
sam,
sheep,
sheep dog 'n wolf,
sheep raider,
skradanka,
warner bros,
windows,
zręcznościówka
niedziela, 24 lutego 2013
13 - Dreamweb
Rok wydania: 1992
Dostępna także na: Amiga 500/600/1200 (AGA)
Dostępna także na: Amiga 500/600/1200 (AGA)
A teraz coś z zupełnie innej beczki™ - żadnych śmiechów czy innych podśmiechujek tylko brutalna, szara i przytłaczająca rzeczywistość przyszłości. Rany, jeżeli tak świat za te paręnaście (paręset?) lat ma wyglądać to Koperniku - wstrzymaj Ziemię, ja wysiadam. Nic tylko betonowe, szare budowle, wiecznie lejący deszcz i jakiś gość, ganiający po ulicach, zabijający różnorakich ludzi i uważający siebie za Wybrańca, który uratuje świat. Nieprzyjemna wizja? Cóż, wszystko to przez taką pewną naprawdę klimatyczną i unikalną produkcję.
czwartek, 21 lutego 2013
12 - Skaut Kwatermaster
Rok wydania: 1995
Dostępna także na: Amiga 500/600/1200
Dostępna także na: Amiga 500/600/1200
Wszelcy patrioci już mogą cieszyć mielonego, wystawić flagę, wyprężyć pierś i z dumą odśpiewać Hymn (w wersji dance) - dziś zostanie tu omówiona w pełni polska gra! Czy naszym rodakom wyszło - o tym już wkrótce się przekonacie. O samym tytule swojego czasu było nieco głośno (m.in. nagroda „Złotego Dysku”, przyznana przez czasopismo Świat Gier Komputerowych), jednak ostatecznie produkcja nie stała się klasykiem na miarę Teenagenta czy A.D. 2044. Co właściwie poszło nie tak?
wtorek, 19 lutego 2013
11 - Rayman Designer
Rok wydania: 1997
Oooh, już słyszę te wszelkie głosy oburzenia - „Co?! Rayman na tym blogu? Przecież wszyscy go znają! Deprawacja graczy, na rożen autora! *odgłosy szykowanych maczet, wideł i pochodni*” Przede wszystkim - omówiona zostanie tutaj część, która za bardzo nie liczy się do głównej historii świata Promienistego Faceta. I mówiąc o Rayman Designerze nie myślę tutaj o jakimś gościu bez kończyn, który siedzi przed kompem, klika w edytorze i tworzy kolejne poziomy do Borderlandsów czy innych szlachetnych produkcji. Tutaj mowa będzie o pewnym mniej znanym suplemencie do części pierwszej, dodającym nieco pikanterii całości, jak i sympatycznym programiku, dodawanym do gry, który spowodował ogólne rozradowanie co niektórych fanów na całym świecie.
Oooh, już słyszę te wszelkie głosy oburzenia - „Co?! Rayman na tym blogu? Przecież wszyscy go znają! Deprawacja graczy, na rożen autora! *odgłosy szykowanych maczet, wideł i pochodni*” Przede wszystkim - omówiona zostanie tutaj część, która za bardzo nie liczy się do głównej historii świata Promienistego Faceta. I mówiąc o Rayman Designerze nie myślę tutaj o jakimś gościu bez kończyn, który siedzi przed kompem, klika w edytorze i tworzy kolejne poziomy do Borderlandsów czy innych szlachetnych produkcji. Tutaj mowa będzie o pewnym mniej znanym suplemencie do części pierwszej, dodającym nieco pikanterii całości, jak i sympatycznym programiku, dodawanym do gry, który spowodował ogólne rozradowanie co niektórych fanów na całym świecie.
poniedziałek, 18 lutego 2013
10 - Outcast
Rok wydania: 1999
Patrzcie państwo, to już 10 wpis na tym blogu. Ze względu na okoliczności musi być wzniośle - i tak też będzie, gdyż opisywana dziś produkcja była naprawdę iście epicka w dniu swojego wydania. Ba, nawet i dzisiaj ma swoją rzeszę wiernych fanów, dla których gra pozostaje przedmiotem małego kultu, jak i własną mini-scenę, na której tworzone są fanowskie patche czy nawet reinkarnacje gry na nowoczesnych silnikach. Mowa tu oczywiście o (przynajmniej moim zdaniem) duchownym spadkobiercy po Another World - grze pod tytułem „Outcast”.
niedziela, 17 lutego 2013
9 - Cosmology of Kyoto
Rok wydania: 1994
Rany, zupełnie tego nie planuję - ale opisywany tytuł to kolejna produkcja w klimatach dalekiego wschodu, w dodatku z motywem historycznym. Co lepiej - tej gry zupełnie nie polecam młodym czytelnikom, lub też osobnikom o słabych nerwach (czy żołądkach). Zapewne tutaj spodziewasz się jakiegoś hardkorowego, japońskiego horroru czy innego straszliwego tytułu? Cóż, jest o tyle śmiesznie, że nie masz racji - CoK to ...edukacyjna przygodówka. Absurd? Możliwe, ale też jak „ciekawie” wykonany. W dodatku znowu wam zaserwuję małą powtórkę historyczną, więc szykujcie główki na więcej wiedzy.
sobota, 16 lutego 2013
8 - SkyRoads
Rok wydania: 1993
Nie oszukujmy się - tak naprawdę albo ty, albo któryś w twoich znajomych (lub też znajomy znajomego kuzyna znajomego) grał w omawianą produkcję. SkyRoads bowiem jest idealnym przykładem „tej” gry, w którą sporo ludzi grało za młodu, lecz z upływem
lat zapomniało o niej. A naprawdę warto zmusić neurony do działania i pobudzić wspomnienia o tejże gierce (lub też ją w ogóle przedstawić jako nowość, jeżeli zabrakło przyjemności pocinania w SR berbeciem będąc), gdyż jest to iście piekielnie grywalny tytuł, nawet i dzisiaj.
piątek, 15 lutego 2013
EX2 - DosBox podstawy, partie deux
„Drogie Bravo.
Nadal posiadam płyty z mojego dzieciństwa z takimi epickimi gierkami jak Rayman, Hexen, Quake, Albion czy Crusader: No Remorse. Nie wiem jednak jak zainstalować te gry czy w ogóle jak korzystać z płyt w DosBox’ie. Proszę pomóżcie, bo chłopak już mi zagroził, że
rzuci mnie (z mostu), a mama zmusi do pisania postów na forum o jakiejś grze z
farmerami. :(
Kasia.”
środa, 13 lutego 2013
7 - The Adventures of Lomax
Rok wydania: 1996.
Dostępna także na: Sony PlayStation.
Podobieństwo do Rayman'a? - ✓
Świat znany z Lemmingów? - ✓
Dostępna także na: Sony PlayStation.
Tak, tak, lata dziewięćdziesiąte rozpieszczały wszelkich fanów platformówek, czy to 2D czy też 3D. Było ich jak psów - nawet największy maruder mógł znaleźć coś dla siebie. Przypatrzmy się dzisiaj jednej z nich, nieco mniej znanej:
Platformówka 2D? - ✓Podobieństwo do Rayman'a? - ✓
Świat znany z Lemmingów? - ✓
wtorek, 12 lutego 2013
6 - Descent to Undermountain
Rok wydania: 1997
Uwaga! Przegońcie swoje pociechy sprzed monitorów (lub gdy jesteście tymi pociechami - przegońcie się sami), lub chociaż zasłońcie im oczy, albowiem zaraz będzie bardzo nieprzyjemnie. Cała reszta niech szykuje szampana, odpala fajerwerki i wpuszcza tancerki - nadejszła wiekopomna chwila, bowiem po raz pierwszy w egzystencji tego bloga napiszę o gierce, która, nie owijając w bawełnę, już w dniu premiery powinna zostać wrzucona do klozetu i spuszczona wraz z innymi ekskrementami.
poniedziałek, 11 lutego 2013
5 - War Diary
Rok wydania: 1996
Dzisiaj, drogie urwisy, dowiecie się dwóch rzeczy - zarówno pobajdurzę co nieco o klonie Warcraft'a, jak i zaserwuję wam małą powtórkę (lub też nauczycie się czegoś nowego, the more you know) z historii. Postaram się udowodnić, że mimo wszystko można połączyć przyjemne (gra) z pożytecznym (historia) - zwłaszcza, gdy jesteście zainteresowani XVI-wiecznymi ciekawostkami historycznymi, pochodzącymi z dalekiego wschodu. Wszak informacje zawsze lepiej wchodzą na luzie, bez widma nachodzącej kartkówki czy innego sprawdzianu, tak?
Etykiety:
1592,
abandonware,
czemu czytasz te tagi?,
dos,
dosbox,
gra strategiczna,
historia,
japonia,
korea,
rts,
strategia,
war diary,
warcraft,
wardiary,
wd,
wojna japońsko-koreańska
sobota, 9 lutego 2013
4 - Tonic Trouble
Rok wydania: 1999.
Dostępna także na: Nintendo 64, GameBoy Color
Dostępna także na: Nintendo 64, GameBoy Color
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych karty na arenie platformówek już dawno były rozdane. Każdy chapnął sobie kawałek słodziutkiego tortu i z totalnym spokojem sobie egzystował. W 1995 pojawił się nowy gracz (choć deko niekompletny) - Rayman, i stwierdził, że też dołączy się do zabawy. Ten właściwie pozamiatał wszystko w 1999, kiedy to została wydana druga część przygód promienistego faceta, kosząc konkurencję, zdobywając niemalże maksymalne noty w prasie/internecie i pojawiając się na 10(!!) różnych platformach. Zapewne teraz masz rozkminę czemu ja tu pieprzę o Raymanie, skoro w tytule posta jest coś innego? Spokojnie, wszystko zostanie wyjaśnione wkrótce. W dodatku, drogie urwisy, dziś nauczymy się także o dwóch prawdach ludowych - picie alkoholu faktycznie nie wpływa dobrze na zdrowie (psychiczne), zaś daleki, nieznany kuzyn popularnego bohatera może być równie fajny jak on sam.
piątek, 8 lutego 2013
EX1 - DosBox podstawy, partie un
Mam świadomość tego, że niektórzy, przeglądający tego bloga, mogą być zainteresowani opisywanymi tu gierkami, jednak nie mają za dużej wiedzy na temat samego środowiska, w którym większość produkcji należy odpalić. W postach z przedrostkiem "EX" zostaną opisane podstawowe podstawy DosBox'a, jakie należy wiedzieć, by móc uruchamiać DOSowe gry. Nie panikujcie, wszystko będzie wam dane jak na tacy stopniowo, od prostego montowania folderu jako dysk, do montowania płyt CD jako nośników (lub obrazów) czy modyfikowania ilości/dostępności pamięci XMS/EMS. Ci, którzy mają to opanowane, mogą spokojnie pominąć te posty, gdyż będą dla nich nudne, niczym koszenie trawy chujem. Innych zaś zapraszam!
czwartek, 7 lutego 2013
3 - Inner Worlds
Rok wydania: 1995.
Chcieliście kiedykolwiek stać się wilkiem? Choć na chwilę? Mieć wyostrzone zmysły, bajerancki ogon i sierść, popierdalać na czterech łapkach i gryźć przechodniów? Jeżeli tak to szykujcie się - macie okazję, albowiem Inner Worlds jest w stanie spełnić wasze wszelkie najdziksze marzenia z tym związane. Spokojnie, nie chodzi o TAKIE marzenia, świntuszki.
2 - Albion
Rok wydania: 1996.
Obca planeta, ekspedycja ludzka, wyruszająca na zbadanie jej,
fantastycznie wykreowany świat, zamieszkany przez tajemniczą rasę. Brzmi
znajomo? Jakaś tania kopia Avatara? Otóż nie, nawet można się pokusić o
stwierdzenie, że to właśnie Avatar jest kopią omawianej gry. (fanbojów
proszę o odłożenie wszelkich maczet, wideł i pochodni, i nienamierzanie mnie swoimi epickimi, hakjerskimi metodami - to nie moja
opinia ale ...opinia ogółu który miał styczność z fantastycznym światem
Albionu!)
środa, 6 lutego 2013
1 - The Journeyman Project
Rok wydania: 1992
Dostępna także na: Komputery Macintosh
Dostępna także na: Komputery Macintosh
Podróże w czasie były często wykorzystywanym motywem w grach
komputerowych, czy to w sposób humorystyczny (Time Machine na C64),
poważny (Time Gate/Wehikuł Czasu, PC) czy też w ogóle żenujący (Sonic
the Hedgehog 2006, X360/PS3, uhhh...). Nie bojąc się żadnych paradoksów
wynikających z nieumiejętnego operowania kontinuum czasowym, projektanci
gier podrzucali nam kolejne wizje, mniej lub bardziej dalekiej
przyszłości, lub też rekonstruowania przeszłości. Tym pierwszym zajęli
się ludzie z Presto Studios, którzy w roku 1992 wysmażyli naprawdę
smakowity (jak na tamte czasy oczywiście) kąsek dla fanów przygodówek o
nazwie „The Journeyman Project”.
Etykiety:
abandonware,
adventure,
adventure game,
apple,
cd-rom,
gra przygodowa,
journeyman project,
konsola,
macintosh,
pegasus,
przygodówka,
the journeyman project,
tjp,
windows
0 - What the hell is HPZ?
Hidden Palace Zone - piąty poziom z gry
"Sonic & Knuckles". Bardzo krótki, ale niezwykle ważny dla fabuły,
gdyż tam rozgrywa się klimatyczna walka ze strażnikiem Angel Island -
Knucklesem, jak i scena w której Dr. Robotnik zdradza swojego
czerwonego, niezwykle łatwowiernego "sojusznika" i kradnie Master
Emerald.
Subskrybuj:
Posty (Atom)